Detalii produs
Ducera liquid improved Dentsply Sirona utilizat pentru amestecarea coloranților LFC și ajustarea consistenței materialelor Stain/Glaze în tehnica ceramică dentară.
Este un lichid special pentru coloranți ceramici, conceput pentru sistemul Ducera LFC. Rolul său este de a permite prepararea coloranților și, atunci când este necesar, de a reduce consistența materialului Stain sau Glaze înainte de aplicare.
Nu este un colorant și nu este o glazură în sine, ci lichidul utilizat pentru prepararea și ajustarea acestor materiale.

La ce se folosește?
DUCERA Liquid STAIN Improved se utilizează pentru:
- amestecarea coloranților LFC Stains;
- ajustarea consistenței colorantului înainte de aplicare;
- diluarea materialului LFC Stain sau Glaze atunci când este dorită o consistență mai fluidă;
- etapa de caracterizare și glazurare a lucrărilor ceramice compatibile cu sistemul LFC.
Specificații tehnice:
- Funcționalitate: Diluare și aplicare a pigmenților de stain pentru restaurările dentare ceramice.
- Compatibilitate: Ideal pentru utilizare cu o varietate de pigmenți ceramici și sisteme de ceramică dentară.
- Cantitate: Formulat pentru o aplicare eficientă și economică în laboratorul dentar.
Aplicații
- Personalizarea restaurărilor ceramice: Utilizat pentru amestecarea și aplicarea pigmenților de stain, contribuind la personalizarea restaurărilor estetice.
- Detalii estetice fine: Ideal pentru crearea de detalii cromatice în restaurările ceramice.

Compatibilitate
Conform documentației oficiale consultate, produsul este destinat în mod explicit:
- Ducera LFC Stains;
- Ducera LFC Glaze, pentru ajustarea consistenței;
- sistemelor ceramice pentru care sunt indicate LFC Stains and Glaze, inclusiv Duceram Kiss și Duceragold Kiss.
Întrebări frecvente
Ce este DUCERA Liquid STAIN Improved?
Este un lichid utilizat pentru amestecarea coloranților LFC și pentru ajustarea consistenței materialelor Stain/Glaze.
Este un colorant ceramic?
Nu. Este lichidul cu care se prepară sau se diluează colorantul, nu pigmentul în sine.
Se poate adăuga direct în recipientul de Stain?
Producătorul indică diluarea în afara recipientului, pe paleta de amestec.
Mod de ambalare:
1 x Lichid Ducera stain liquid improved 15 ml Dentsply Sirona